• Ви знаходитесь тут:

 • Головна
 • Профорієнтація
Профорієнтаційна робота в школі

Один мудрий письменник сказав: «Щастя – це коли вранці відчуваєш бажання йти на роботу, а ввечері хочеться йти додому». Дуже просто, правда? Але тільки на перший погляд. Часто можна зустріти людину у якої немає бажання йти на роботу, але це не означає, що ця людина ледача або бездарна. Просто вона вибрала не ту професію яка б відповідала рисам її характеру, прагненням душі. І щоб цього не сталося, потрібно допомогти учневі знайти своє місце у житті. Але чи зможе дитина без допомоги старших опанувати свої дії, щоб обрати вірний життєвий шлях?. Особиво зараз, коли наша держава перебуває в умовах періоду до ринкових відносин, створюються нові форми власності та нові умови ринку праці. І тому важливо, щоб учні зробили своєчасний та обгрунтований вибір професії та навчального закладу, для подальшого розвитку своєї особистості, авторитету у суспільстві, колективі, ефективної реалізації свого потенціалу.
Якщо вибір професії зроблено необдумано, то це приносить великі розчарування, психологічну виснаженість та соціальні втрати (ускладнення в навчанні, труднощі в працевлаштуванні та в процесі самої професійної діяльності). І тому постає важливе питання в організації та проведенні профорієнтаційної роботи в школі, щоб допомогти учневі «не заблукати» в тенетах важких умов ринку праці. baa04f2a72ec
«Професійна спрямованість – складне психологічне утворення, яке впливає на вибір професії і є тією дієвою силою, що спонукає особистість шукати такий вид діяльності, в якому найбільш повно втілюються її творчі можливості, реалізуються інтереси та нахили, ідеали, духовні потяги та потреби». (Л.Божович, Л.Кондратьєва, К.Платонов)
Виходячи з цього, основними завданнями професійної орієнтації є:
- створення умов для вибору професії, разом з тим формування здатності до самостійного й усвідомленого рішення щодо свого вибору;
- вселити віру у власні сили та бачення перспективи кращого розвитку свого майбутнього. Потрібно не просто мріяти, а цілеспрямовано йти до мрії;
- допомога учневі зосередитися та розібратися в тому, чого він «хоче» - його бажання, інтереси, нахили, і що він «може» - які в нього знання, здібності, стан здоров’я, і наскільки виникає «потреба» його вибору на ринку праці.
Профорієнтаційна робота не виходить за рамки навчально-виховного процесу, але й не ототожнюється з ним. Це – складна, динамічна система, яка функціонує в суспільному та особистісному планах, взаємопов’язаних між собою. В профорієнтаційній роботі враховуються всі структурні елементи системи, особливості розвитку і формування особистості школяра на різних вікових етапах. Профорієнтаційна робота в школі проводиться від першого до випускного класу. Більше того, учень зазнає «впливів профінформаційного характеру» і поза школою (сім’я, школа, друзі, телебачення, література, преса). Методика проведення профінформаційної роботи різна, враховуючи вік учнів.
DSCF6540 Скоро ти отримаєш атестат, і доведеться приймати рішення щодо свого майбутнього. Адже можна піти у ВНЗ та здобути корисні знання й розширити свій кругозір, піти у ПТУ та здобути практичні фахові навички та досвід, якого бракує іншим, чи відразу влаштуватись на роботу й відчути незалежність від батьківського гаманця. То який шлях обрати? Якщо вчитись далі, то як дізнатись, до якої сфери діяльності ти схильний, щоб не помилитися у своєму виборі? Хто може допомогти тобі з’ясувати, куди йти далі, щоб у майбутньому не заповнити нішу безробітних або працюючих не за фахом?

Сподіваємось, що наша інформація допоможе тобі прийняти правильне рішення.

 • Тести профорієнтації - мета - виявити індивідуальні здібності, інтереси, схильності до певних професій, визначити можливий спектр майбутніх професій. DSCF6542
 1. Тест на профорієнтацію
 2. Тест Професії в сфері IT
 3. Тест Професії маркетингу та реклами

Тести, спрямовані на профорієнтацію, виявляють інтереси, схильності школярів до тих чи інших занять, здібності, у тому числі й інтелектуальні. Існують декілька різних тестів з профорієнтації. Після закінчення тестування отримує опис своїх якостей, а також перелік найбільш підходящих професій за профілем.

Кожен, хто пройшов тест отримує опис своїх сильних сторін, а також якостей, що вимагають розвитку, і список професій, найбільш відповідних людям такого типу.

З метою свідомого вибору професій, створення передумов для професійної самореалізації молоді в ЗОШ № 15 проводиться просвітницька, агітаційна робота зі всіма учасниками навчально-виховного процесу з питань профорієнтації і було відкрито кабінет профорієнтації.


Десять помилок при виборі професії

1. Не ставтесь до вибору професії як такого, що здійснюється один раз на все життя.
В любій сфері діяльності відбувається закономірна зміна занять, спеціальностей, посад, місць праці по мірі зростання досвіду і кваліфікації людини.
2. Розрізняйте поняття: посада, професія, спеціальність. Наприклад, головний лікар – це посада, лікар – професія, стоматолог – спеціальність.
3. Не вибирайте професію за її зовнішніми ознаками. Завжди намагайтеся глибше дізнатися про зміст професії, суттєві сторони повсякденної праці профісіонала.
4. Не піддавайтесь упередженням щодо тієї чи іншої професії. Мода на професії постійно змінюється, сьогодна одні професії престижні, завтра – інші. Але мода на професії не завжди встигає за змінами ринку праці.
5. Не перенось свої відношення до людини – представника тієї чи іншої професії на саму професію. Привабливі чи непримні особисті якості конкретної людини не завжди являються професійно важливими для тієї чи іншої професії.
6. Не ототожнюй навчальні предмети і професії. Світ професій значно ширший, ніж це можна уявити на основі переліку шкільних предметів.
7. Не вибирай професію “за компанію”, під впливом товаришів.
8. Не вибирай професію, не вивчивши її, не проаналізувавши своїх особистих якостей, склади схему професіограми та психограми професії.
9. Не обирай професію, не оцінивши своїх фізичних та психічних особливостей.
10. Не поспішай робити свій вибір, якщо ти не отримав достатньої інформації про вимоги які висуває вибрана тобою професія.

Пропонуємо учням старших класів пройти профорієнтаційне безкоштовне тестування «Magellano Університет» он-лайн на сайті http://www.mycareer.org.ua/ (триває близько 2 год), самостійно скачати та роздрукувати звіт тесту і мати його із собою у роздрукованому вигляді для проведення консультування .

Щоб пройти тест потрібно:

 1. Зареструватися на сайті: http://mycareer.org.ua/registration
 2. Підтвердити реєстрацію, натиснувши на посилання, яке прийде Вам на е-мейл, вказаний підчас реєстрації (кожен учасник має використати свій емейл, з одного е-мейлу можливо лише 1 проходження)

 3. Зайти на сайт www.mycareer.com.ua, увійти у свій кабінет (використавши вами сворені логін та пароль) та натиснути кнопку “Розпочати тестування”, вибравши українську або російську мову

  Звіт скачується автоматично після завершення тестування на Ваш комп'ютер (папка Завантаження), його потрібно роздрукувати та мати із собою .

 4. Консультування проводиться в методичному кабінеті відділу освіти. На консультування учень приходить разом з батьками. Відповідальна за консультування Галака О.С.

/Files/images/proforntatsya/Цукор-плакат.jpg

/Files/images/proforntatsya/Вода-плакат.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 122